Saçlarda Ombre ve Sombre Farkı Nedir?
Saçlarda Ombre ve Sombre Farkı Nedir?

Son zamanlarda sıkça sorulan Saçlarda Ombre ve Sombre Farkı Nedir? sorusuna detayları ile değineceğiz.

Kısaca sombre saç hakkında bilgi vermek gerekirse; Sombre, ombrenin daha yumuşak yani soft geçişli halidir. İsmini buradan almaktadır.

Sombre, 2022 yılının en trend saç modellerinden biridir. Her mevsim rahatlıkla kullanılabilir.

Ombre Nedir?

Saçlarda Ombre ve Sombre Farkı Nedir
Saçlarda Ombre ve Sombre Farkı Nedir?

Ombre, bir renk tonunun diğerine aşamalı olarak karışmasıdır. Genellikle hareket eden renk tonlarını ve gölgeleri ışıktan karanlığa doğru hareket ettirir.

Sombre Nedir?

Sombre yönteminde saçın dip ile saç uçları arasında birkaç ton fark bulunur. Böylece saç dipleri ile saç uçları arasında yumuşak bir geçiş sağlanır.

Sombre Nasıl Uygulanır?

Sombre yaparken, saç uçları mevcut saç renginden 1 ile 4 ton arası olacak şekilde açılır. Daha önce boyanmamış saçta bu işlem uygulaması için renk açıcı kullanmaya gerek kalmayabilir.

Saçların tonuna göre geçilen boyalar, saç uçlarından boyuna doğru ilerleyerek uygulanır. Böylece saç diplerinden saç uçlarına doğru doğal bir geçiş yakalanmış olur.

Saçlarda Ombre ve Sombre Farkı Nedir?

Saçlarda Ombre ve Sombre Farkı Nedir?
Saçlarda Ombre ve Sombre Farkı Nedir?

İsimlerinin benzer olması nedeni ile ombre ile sombre çok karıştırılmaktadır. Bu sebeple Saçlarda Ombre ve Sombre Farkı Nedir? sorusu son zamanlarda sıkça aranmaktadır.

Öyleyse vakit kaybetmeden Saçlarda Ombre ve Sombre Farkı Nedir? hemen inceleyelim.

 • Sombre her ne kadar ombreye benzer olsa da sombrenin renk geçişleri daha yumuşak bir şekilde olduğu görünmekte, böylece saç rengi daha doğal durmaktadır.
 • Ombrede renk geçişleri daha keskin daha belirgindir. Sombre, ombreden daha yumuşak bir geçişe sahip olduğu için hiç boyanmamış saçlar üzerinde güneşten açılmış gibi bir görünüm oluşturmaktadır.
 • Saçlarını hiç boyatmamış olanlar sombre işlemi esnasında saç açıcıya gerek duymayacağı için saçlar işlemden daha az zarar görür. Fakat ombre işlemi uygulanırken saçlar daha önce boya işlemi görmemiş olsa bile renk keskinliği yakalamak için açıcı kullanılmak zorunda olduğundan küçük miktarda bile olsa saçlar zarar görür.
 • Birkaç tonun bir arada bulunduğu sombrede saçın tek düzeliği ortadan kaldırılır. Saça boyut kazandırılır. Ombrede gri, beyaz, platin sarısı gibi kontrast renkler kullanılırken sombrede ise sadece doğal tonlar kullanılır.

Sombre Renkleri Nelerdir?

Sombre renkleri saç tonuna göre gruplandığı için çok çeşitlidir.

Kumral tonlardaki saçlar için karamel, sarı, bal rengi ve küllü sarı uygulanırken kızıl saçlar için bakır pembesi, koyu renk saçlar için kestane, altın ve çikolata renkleri kullanılabilir.

Sombre Yapmak İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Sombre saç modeli yapmak için gereken malzemeler şöyle sıralanmaktadır;

 • Eldiven,
 • Saç klips,
 • Alüminyum folyo,
 • Derin bir kase,
 • Tarak ya da saç fırçası,
 • Kaşık ya da çırpıcı,
 • Toz şeklinde kaliteli saç açıcı,
 • Peroksit volüme,

Evde Sombre Nasıl Yapılır?

Saçlarda Ombre ve Sombre Farkı Nedir?
Saçlarda Ombre ve Sombre Farkı Nedir?
 • Küçük bir karton parçasını, kuaförlerde olduğu gibi kesin ve alüminyum fırçayla sarın. Kesilen ve sarılan bu levha daha sonra saçın altına yerleştirilecek.
 • Toz açıcı ve peroksidi bir kaseye koyarak karıştırın.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta eğer saçınız orijinal renginde ise yani boya uygulaması yoksa açıcı kullanmaya gerek kalmadan istenilen tonda boya uygulaması yapabilirsiniz.

 • Açıcıyı uygulamadan önce saçın daha az zarar görmesi için saç renginize ve boya durumunuza göre saç renginizi ne kadar açmak gerektiğine dair gerekli bilgileri edinin.
 • Saç açıcıyı ya da boyayı saçınızın alt kısmını ayırıp, ayrılan saçın altına alüminyum folyo ile yaptığınız levhayı koyun. Bu levhadan destek alarak saçınızı boyayın. Saçı, renginin değişmesini istediğiniz noktaya kadar hafif bir şekilde boyayın.
 • Boyama işlemi esnasında fırçayı yan tutarak daha iyi bir uygulama elde edebilirsiniz. Saçın her katmanına levhayı tutup tüm saç boyanıncaya kadar işleme devam edin. Saçın boyanan kısımlarının alüminyum folyoyla iyice kapandığına emin olun.

Folyoyla kapatılan saçın ısısı arttığı için boya saça daha iyi nüfuz edecektir. Saç renginizi ara ara kontrol edin. İstediğiniz renge geldiğini düşündüğünüz anda saçı yıkayıp temizleyin.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir