Makyaj Bazı Nedir? Makyaj Bazı Ne İşe Yarar?
Makyaj Bazı Nedir? Makyaj Bazı Ne İşe Yarar?

Makyaj bazı nedir? Sorusuna makyaj yapmaya başlamadan önce cildi makyaja hazır hale getirmek ve makyaja bir zemin oluşturmak için kullanılan, bir nevii nemlendirici krem görevi üstlenen makyaj malzemesi ürünüdür şeklinde cevap verebiliriz.

Makyaj bazı canlı, sağlıklı ve aydınlık bir makyaj yapmanın en ilk ve en temel aşamasıdır. Çünkü makyaj bazı cildin pürüzsüz bir görünüme kavuşmasını ve ton farklılıklarının giderilmesini sağlar.

Kullanılacak olan bb/cc krem, fondöten ve kapatıcı gibi ürünlerin cilde daha iyi oturmasını sağlayarak doğal bir görünüm kazandırır. Bu yüzden de sıklıkla tercih edilir.

Daha da detaylandıracak olursak; makyaj bazı nedir?

İşte merak edilen tüm detaylar…

Makyaj Bazı Nedir?

Makyaj Bazı Nedir? Makyaj Bazı Ne İşe Yarar?
Makyaj Bazı Nedir? Makyaj Bazı Ne İşe Yarar?

Makyaj bazı; fondöten, kapatıcı gibi ten ürünlerinin cilde rahatça ve eşit miktarda yayılmasını sağlar. Ayrıca bu ürünleri sabitleyici bir özelliği de vardır.

Makyaj bazı makyaj işleminin ilk aşaması olduğundan çok iyi seçilmelidir. En az ten ürünleri kadar hassas ve titizlikle seçilmelidir. Zaten genellikle likit ya da jel formunda olurlar ve siz en çok hangi formu kullanmak istiyorsanız ona göre bir seçim yaparsınız.

Bu bilgilerden sonra makyaj bazının nasıl uygulandığını bilmeniz sizin için yararlı olacaktır.

Öyleyse makyaj bazı nasıl uygulanır?

İşte cevabı…

Makyaj Bazı Nasıl Uygulanır?

Makyaj Bazı Nedir? Makyaj Bazı Ne İşe Yarar?
Makyaj Bazı Nedir? Makyaj Bazı Ne İşe Yarar?

Bu sorunun cevabı oldukça basit. Öncelikle cildinizin temiz olması gerekmektedir. Bu yüzden makyaj bazı kullanılmadan önce cildi temizlemek şarttır. Böylelikle cilt makyaj bazına hazır hale getirilmiş olur.

Diğer adım ise makyaj bazını cilde dairesel hareketler ile masaj yaparak yedirmektir. Sünger ya da fırça gibi ürünler kullanılabilir. Lakin bu, çok tavsiye edeceğimiz bir uygulama şekli değildir.

Nedeni ise ürünün yarısının sünger ya da fırça tarafında emilmesidir. Eğer siz de makyaj bazını kullanmak istiyorsanız ürünü ellerinizde ısıtıp o şekilde cildinize sürmeniz yararlı olacaktır.

Ayrıca makyaj bazını ne kadar ince bir katmanda sürerseniz o kadar iyi bir görünüm elde edersiniz. Çok kalın sürdüğünüzde ise ardından kullanacağınız ten ürünleri cilde tam oturmaz.

Hal böyle olunca da cildinizde pullanma gibi durumlar ile karşılaşırsınız.

Çok ıslak bir yapıda makyaj bazına sahipseniz de ürünü yüzünüze sürdükten sonra 5 dakika kadar beklemeniz gerekmektedir.

Makyaj Bazı Ne İşe Yarar?

Makyaj Bazı Nedir? Makyaj Bazı Ne İşe Yarar?
Makyaj Bazı Nedir? Makyaj Bazı Ne İşe Yarar?

Makyaj bazı ne işe yarar? Sorusuna ise şu şekilde cevap verebiliriz;

  • Gözenek görünümünü azaltır ve bu sayede makyajın cilde daha iyi oturmasını sağlar,
  • Ten makyajı için deyim yerindeyse astar görevi üstlenir,
  • Çevresel faktörlerden gelebilecek olan zararlı etkenler ilk olarak makyaj bazına temas eder. İşte makyaj bazı da bu etkenlere karşı cildi muhafaza eder,
  • Makyaj bazları ciltteki yağı dengeler. Mesela kuru bir cildi nemlendirir iken yağlı bir ciltte de yağ oranını dengeleme görevi üstlenir,
  • Makyaj ürünlerinin verebileceği yan etkileri önler,
  • Makyajın yüzde gün boyunca sabit kalmasını sağlar.

Özellikle yazın nem ve sıcaktan ötürü yapılan makyaj maalesef ki yüzde sabit duramıyor. Fakat makyaj bazı uygulandığında makyajın gün boyunca ilk yapıldığı andaki gibi durmasını sağlar,

  • Son olarak; makyajsız da güzel bir cilde sahip olmak isteyenler bu ürünü kullanabilir.

Farklı Cilt Tiplerine Göre Makyaj Bazı Önerileri

Makyaj Bazı Nedir? Makyaj Bazı Ne İşe Yarar?
Makyaj Bazı Nedir? Makyaj Bazı Ne İşe Yarar?

Her insan nasıl ki cilt tipine göre peeling, maske, nemlendirici ya da makyaj malzemesi gibi ürünler kullanıyor ise makyaj bazını da kendi cilt tipine göre seçmelidir.

Bizler de sizler için kuru, karma ve yağlı cilt tipine sahip kişilerin ne tür bir makyaj bazı kullanması gerektiğini derledik. 

Kuru Cilt Tipi İçin Makyaj Bazı

Kuru cilde sahip kimselerin kullanacağı makyaj bazı elbette ki yoğun nemlendiricili bir makyaj bazı olmalıdır.

Kuru cilt 2-3 saatte bir nemlendirilmek ister. İşte bu yüzden kuru ciltlilerin makyaj bazı seçimi yoğun nemlendiricili makyaj bazından yana olmalıdır.

Karma Cilt Tipi İçin Makyaj Bazı

Karma cilt tipine sahip kimseler su bazlı makyaj bazını seçmelidir.

Çünkü karma cilt tipinde T bölgesi sorunlu bir yerdir. Bu yüzden cildi çok fazla yağlandırmayacak makyaj bazı kullanılmalıdır.

Yağlı Cilt Tipi İçin Makyaj Bazı

Yağlı cilt tipine sahip kimseler ise asla ama asla içerisinde herhangi bir bitkisel yağ içeren makyaj bazı kullanmamalıdır.

Bu sefer ciltte daha çok yağlanma sorunları oluşur ve bu durum siyah nokta ve sivilce gibi problemleri beraberinde getirir.

Bir içeriğimizin daha sonuna gelmişken; Makyaj bazı nedir? Ne işe yarar? Sorusuna aktaracaklarımız bu şekildedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir