En Ünlü 7 Türk Psikolog ve Uluslararası Çalışmaları Nelerdir?


Uluslararası Çalışmalar Yapmış En Ünlü 7 Türk Psikolog
Uluslararası Çalışmalar Yapmış En Ünlü 7 Türk Psikolog

Bu listede, bir yanıyla psikolojinin pek çok alt alanını tanıtırken taraftan da bu alt alanda uzmanlaşmış olan bilim insanlarının hangi konularla çalışmalar yaptığına ilişkin örnekler yer almaktadır.

Ülkemizde psikolojinin alt alanların ana bilim dalları klinik psikoloji dışında, yalnızca belli başlı üniversitelerde bulunuyor. Peki, uluslararası çalışmalar yapmış en ünlü 7 Türk psikolog kimdir?

Erol Güngör

1961 senesinde İstanbul Üniversitesi’nden mezun olmuş olan türk psikolog Erol Güngör, Tecrübi Psikoloji kürsüsünde asistanlığını yapmasının ardından sosyal psikolojiyle ilgilenmeye başlamıştır. Sosyal psikoloji alanlarında bazı eserleri Türkçe’ye çevirmiştir.

1965 senesinde doktorasını tamamlamış olan Erol Güngör, aynı vakitte Amerika’daki üniversitede, Davranış Bilimleri Enstitüsünde milletlerarası ekibin araştırmalarına katılmıştır. Yaptığı çalışmalar ile Türkiye’de de sosyal psikoloji biliminin gelişimine önemli katkıları olmuştur.

Hale Bacakoğlu

16 yaşında yaşamış olduğu rahatsızlık sonucu görme engeli yaşayan türk psikolog Hale Bacakoğlu, 1984 senesinde İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümünü kazanmıştır.

Görme engelli olduğundan okula kaydı yapılmasa bile, Hale Bacakoğlu’nun vermiş olduğu mücadeleler sonunda; görme engelli insanların psikoloji bölümüne alınmalarını da sağlamıştır. Üniversiteden sonra, doktora eğitimini görme engelli çocukların eğitimi üzerinde yapmıştır.

2003 senesinde görme engelli çocukların eğitimlerinin fırsatlarına sahip olabilmesi adına ‘Parıltı Görmeyen ve Az Gören Çocuklara Destek Derneği’ni kurarak yaptığı çalışmaların dikkat çekici olabilmesi sonucunda Hale Bacakoğlu’na 2006 senesinde Milli Eğitim Bakanlığı’nda görme engellilerle ilgili olan daire başkanlığı görevi ile verilerek bu görevdeki ilk engelli kadın başkanı olmuştur.

Gören çocuklar ile görmeyen çocukların bir arada bulunarak eğitim aldığı kaynaştırma eğitiminin yaygınlaştırılması için her daim çabalamıştır.

Çiğdem Kağıtçıbaşı

Sosyal psikolojinin kurucularından biri olan ve uluslararası psikoloji dünyasının en önemli kişilerinden biri olan Türk bilim insanıdır. Yapmış olduğu araştırmalarda insan gelişimleri ve aile arasındaki ilişkileri kültürlerarası bakışları göz önünde bulundurup incelemiştir.

Yapmış olduğu bu araştırmaların sonucunda psikolojide de ABD egemenliğine karşı çıkmıştır ancak buna rağmen, en büyük övgüyü de ABD’den almıştır. Hem Türkçe hem de İngilizce olarak ele almış olduğu 200’den fazla bilimsel makalesi yayınlanmıştır, aynı zamanda da 28 kitaba yazarlık yapmıştır.

Muzaffer Sherif (Şerif) Başoğlu

Dünya psikoloji tarihinde önemli katkıları olan bir Türk psikolog konumundadır. Modern sosyal psikolojinin kurucularından biridir. Yapmış olduğu araştırmaların sonucunda sosyal psikoloji alanlarında oldukça önemli katkısı olmuştur. Bu alanlardaki yapmış olduğu çalışmalardan en önemlisi olan ‘Robbers Mağarası Deneyleri (Robbers Cave Experiments) olarak bilinir.

Amerika’da yapılmış başlanan çalışmalarda, bugünkü ırk ve milliyetçilik araştırmalarında istisnasız şekilde kabul edilmekte olan bu parametreler ilk Muzaffer Sherif Başoğlu tarafından sistematik biçimde incelenmiş ve dinamikleri ortaya konmuştur.

Uluslararası Çalışmalar Yapmış En Ünlü 7 Türk Psikolog
Uluslararası Çalışmalar Yapmış En Ünlü 7 Türk Psikolog

Doğan Cüceloğlu

40’tan fazla sayıda bilimsel makalesi bulunan ve çeşitli topluluklarda bilimsel şekilde psikoloji çerçevesinde gelişim psikolojisi üzerine seminerler vermekte olan, iletişim psikolojisi konusunda uzmanlaşmış türk psikologdur. Çok sayıda olan kitaplarında Türk insanının duygularını, düşüncelerini ve davranışlarını incelemektedir.

Üstün Dökmen

Pek çok bilimsel dergide yayınlanmış olan yazıların yanında şiir kitapları ve tiyatro eserleri de yer almaktadır. Bugüne dek pek çok Avrupa ülkesinde ve Avustralya’da yaşamakta olan Türk vatandaşlarına maddi bir karşılığı olmadan çeşitli konferanslar vermiştir. “Küçük Şeyler” eseriyle Türkiye Yazarlar Birliği’nin 2008 senesi deneme dalındaki ödüllerine layık bulunmuştur.

Ayten Zara

Danışman ve klinik bir psikologdur. Uzmanlığını ve doktorasını da İngiltere’de yapmış olan türk psikolog Ayten Zara, East-Susex bölgesinde hizmetleri Oasis Projesi’nde aile içerisindeki cinsel şiddet mağdurları ve aileleri ile uzun seneler boyunca çalışmıştır. Aile ve toplum psikolojileri üzerine pek çok klinik ve araştırma çalışmaları bulunmaktadır ve çalışmaları halen devam etmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir