Dijital Pazarlama Nedir
Dijital Pazarlama Nedir

Dijital Pazarlama nedir ?

Dijital pazarlama, dünya çapında mal ve hizmetleri tanıtmak için cep telefonları, masaüstü bilgisayarlar ve diğer elektronik medya ve cihazlar gibi web ve dijital teknolojiyi kullanan internet pazarlamasının bir parçasıdır.

“Dijital” terimi, elektronik olarak çoğaltılabilen ve basılı medya yerine kullanılabilen herhangi bir malzeme, resim veya ses olan “dijital ortam” dan türetilmiştir. Bu, dijital fotoğraflardan viral videolara ve çevrimiçi oyunlara kadar her şeyi içerir.

Dijital Pazarlama nedir? sorusu ise bu stratejinin temel unsurları keşif ve iç görüdür. Bunlar, trafiği artıracak ve potansiyel müşterilerin ilgisini çekecek iki unsurdur. Müşteri bilgileri aldıktan sonra dönüşüme giden yolculuk başlar. Dijital Pazarlamanın kolaylaştırmayı amaçladığı yolculuk budur.

Dijital Pazarlama yolculuğuna başlamanın kolay bir yolu, dijital platformların yardımıdır. Bu tür platformların örnekleri, uygulamalardır.

Bir uygulama ile pazarlamacıya, basın bültenleri, SEO makaleleri, ürün tanıtımları ve beğeniler gibi içerik yayınlamak için bir ara yüz sağlanır. Şu anda piyasada bulunan bir dizi mobil pazarlama otomasyonu uygulaması bulunmaktadır. Bu uygulamalar için çeşitli platformlar vardır.

Dijital Pazarlama Nedir
Dijital Pazarlama Nedir

Uygulama Mağazaları

Kullanıcılara içerik yayınlamak, trafiği artırmak ve potansiyel müşterilerin ilgisini çekmek için etkili bir dijital pazarlama stratejisi sağlarlar. Bu platformu kullanmanın en önemli avantajı maliyet etkinliğidir.

Bir şirketin, web tasarımcılarına ve geliştiricilerine ödeme yapmak yerine, mobil web sitesini ve uygulamasını barındırmak için bir sunucuya yatırım yapması yeterlidir, nispeten kolay bir şekilde geliştirilebilir ve yayınlanabilir. Gelen pazarlama stratejinizi ve uygulamanızı geliştirmenin en iyi yanı, marka bilinirliğini ve görünürlüğünü artırmasıdır.

Uygulama mağazalarının bir başka örneği de Facebook ve Twitter‘dır. Bu platformlarda insanların kullanabileceği çok sayıda uygulama var. Önemli bir avantaj, markaların sosyal medyada ilerleme kaydetmesi, ilgili trafiği artırması ve marka bilinirliği oluşturmasıdır.

Kullanıcılar ayrıca çeşitli platformlardaki yararlı bilgileri arkadaşlarıyla kolayca paylaşabilirler.

Dijital Pazarlama Marka Bilinirliği Oluşturmak

Marka bilinirliği oluşturmak için dijital kanalların bir başka harika örneği de YouTube kullanmaktır. Markaların sitede kısa video klipler yayınlaması çok basit.

Videolar, SEO, reklam ve ürünlerin tanıtımı için kullanılabilir. Diğer bir avantaj, yaratıcı şirketlerin potansiyel müşterilerle kolayca etkileşim kurabilmesidir. Bir kişi bir video klibi izlediğinde, reklam öğeleri onunla bir sohbete dahil olabilir, marka hakkında sorular sorabilir ve satış yapabilir.

Dijital Pazarlama Nedir
Dijital Pazarlama Nedir

YouTube Aracılığıyla Gelen Pazarlama

Dijital pazarlamaya yeni bir boyut kazandırır. Bir şirket, bu platforma kısa reklamlar yükleyerek ürünlerinin reklamını yapabilir. Diğer uygulamalarda olduğu gibi, YouTube’da da birçok yaratıcı seçenek bulunmaktadır.

Bu, markaların video izleyen potansiyel müşterilere ulaşmasını kolaylaştırır. Bu reklamlar, geleneksel pazarlama taktikleri ile mümkün olmayan, insanlar onları günün belirli saatlerinde gördüklerinden, markayı tanıtmada oldukça etkili olabilir.

Geleneksel medya pazarlama taktikleri yıllardır denenip test edilirken, şirketler bazı yaratıcı çözümlerden de yararlanabilir. Bununla birlikte, anahtar, istenen hedefe ulaşmak için birlikte çalışmasıdır.

Dijital Pazarlama Nedir
Dijital Pazarlama Nedir

Kampanyalar için dijital kanallarla birleştirilen yaratıcılık, işletmelerin hedeflerine ulaşmasına yardımcı olabilir. Unutulmaması gereken en önemli şey, şirketlerin pazarlama için etkili taktikler oluşturmalarına yardımcı olmak için dijital bir ajansla çalışması gerektiğidir.

Bu tür ajanslar, medya pazarlamasında uzun yıllara dayanan deneyime sahip çok çeşitli uzmanlara sahiptir.

Dijital pazarlamanın ilk kısmı, etkili bir dijital pazarlama stratejisi oluşturmaktır. Bu, farklı kanallarda ve web sitelerinde hangi tür reklamların yayınlanacağını belirlemeye yardımcı olur.

Bir sonraki adım, ilk farkındalık aşamasından dönüşüme veya potansiyel müşteri durumuna kadar bir kullanıcı yolculuğu oluşturmaktır.

Kullanıcı yolculuğunun tüm amacı, markayı başlangıç ​​aşamasından, kullanıcının markanın farkında olduğu ve satın alma kararı vermeye hazır olduğu son derece sofistike aşamaya taşımaktır.

Dijital Pazarlama Nedir
Dijital Pazarlama Nedir

Bir alıcının yaşam süresi boyunca farklı aşamalar vardır. İlk aşama, bir ürün veya hizmetle ilk karşılaştıklarında, ikinci aşama ise satın alma kararı vermeye hazır oldukları zamandır. Üçüncü aşamada, potansiyel müşteri listelerini daralttılar ve onları değerlendirmeye hazırlar.

Bir müşteriyi değerlendirdiklerinde, dönüşüm aşaması olarak bilinen dördüncü aşama gerçekleşir. Bu, potansiyel müşteriden alıcıya dönüştükleri ve ürün veya hizmetin avantajlarından yararlanmaya başladıkları zamandır.

Bir web sitesine trafik çekmek için dijital teknolojileri kullanmanın birçok yolu vardır. En önemlisi trafiğin nasıl elde edildiği. Çevrimiçi pazarlama stratejileri kavramını anlayarak, en iyi sonuçları elde etmek için en iyi yöntemleri seçmek için daha donanımlı olunabilir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir