Ayak Mantarı Nasıl Geçer
Ayak Mantarı Nasıl Geçer

Hemen herkesin başına gelebilecek önemli bir rahatsızlık olan Ayak Mantarı Nasıl Geçer Araştırması internet üzerinde çok fazla yapılır.

Özellikle yoğun hayat temposu içinde havasız kalan ayaklarda kendisini ilk olarak farklı bölgelerde kızarıklık ve döküntü olarak gösteren ayak mantarları, görüldükleri alanlara göre farklı isimlere ayrılmıştır.

İnsan vücudunun ayak kısmında en çok görülen hastalık türünün en önemli özelliği bulaşıcı bir deri hastalığı olmasıdır.

Temas veya ortak kullanılan eşyalardan hızlıca deriye temas eden ayak mantarının tedavisine ilk belirtiden itibaren kısa sürede başlanmalıdır.

Ayak Mantarı Hangi Durumlarda Ortaya Çıkar?

Çoğunlukla bulaşma yoluyla ortaya çıkan ayak mantarının ilk tetikleyicisi nemli ve sıcak havalardır.

Duştan sonra ayakları kurutulmadığı durumlarda da kendisini gösteren bu enfeksiyon türü, hava almayan ayakkabıların uzun süreli kullanımında da meydana gelir.

Diyabetli kişilerin hemen hepsinde görülen ayak mantarlarının temel nedeni ise bağışıklığın düşük olmasıdır.

Bir başkasının çorap veya terlik gibi eşyalarının kullanılması durumunda da ayaklarda risk oluşturan ayak mantarının önlenmesi ise çok basittir. Düzenli ayak bakımı ve kişisel eşyalara önem verilmesi durumunda bu hastalığın ortaya çıkması imkansıza yakındır.

Ayak Mantarı Belirtileri Nelerdir?

Ayağın herhangi bir bölümünde belirtisi görülen ayak mantarının tedavi edilmemesi çok daha büyük enfeksiyonların ortaya çıkmasına neden olur.

Genellikle parmak aralarında meydana gelen ayak mantarlarının genel belirtileri aşağıda belirtilmiştir;

  • Şiddetli kaşınma,
  • Kızarıklıkla,
  • Mantar gölgesinde yanma hissi,
  • Kötü koku,
  • Su toplanması,
  • Pullanma,
  • Deri bütünlüğünün bozulması

Tedavisine geç başlanan ve bu nedenle derecesi ilerleyen ayak mantarı vakalarında en büyük risk hastalığın tırnaklara ulaşmasıdır.

Bu bölgeye ulaştığı zaman deri bütünlüğünü bozan ve dışardan gelecek bakterilere yol açan ayak mantarı, 2. bir hastalığa neden olabilir.

Çok kolay bulaşan ayak mantarına dikkat edilmediği zaman çok küçük belirtilerle dahi kendisini göstermeden ortaya çıkabilir.

Ayak Mantarı Nasıl Geçer
Ayak Mantarı Nasıl Geçer

Ayak Mantarı Türleri Nelerdir?

Görüntülerine veya çıktıkları bölgeye göre isimlendirilen ayak mantarının en fazla bilineni parmak arası mantarlarıdır.

Genellikle havasız kalan küçük parmak arasında görülen kaşınma, yanma ve pullanmayla rahatsızlık veren parmak arasın mantarı, ayak tabanına yayılmadan tedavisine başlanmalıdır.

Makosen ayak mantarı türü ise tedavisiz kalması durumunda yarılmaya ve kişilerin yürümede zorluk çekmelerine neden olur. Görüldüğü bölgeyi tahriş eden ve hızlı ilerleyen makosen ayak mantarının tedavisi de diğer türlere göre biraz uzun sürmektedir.

Bir diğer ayak mantarı türü olan vezikülobülloz ise çok nadir görülüyor olsa da su toplanması nedeniyle kişilerin yürüme esnasında acı çekmelerine neden olur. Toplanan suyun patlaması sonucu ayak tabanının geneline yayılan bu mantar türü, ayağın herhangi bir bölümünde görülebilir.

Ayak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?

Tanı koyulması uzman doktorlar tarafından yapılan gözle muayene ile yapılan ayak mantarı için ileri dönemlerde test yapılması önerilir.

Mantar türüne veya derecesine göre tedavinin ne olacağı değişen bu hastalıkta erken tedaviye başlanması tedavi süresini kısaltır.

Çoğu zaman tekrarlayan ayak mantarlarında özellikle ileri seviyelerde krem gibi basit tedavilerden sonuç almak düşük bir ihtimaldir.

Tırnak veya taban altına ulaşan ayak mantarı türlerinde ağızdan alınan ilaçlar önerilirken kronikleşen vakalarda hastanın yatışına karar verilir.

Ayak Mantarını Önlemek Mümkün Mü?

Düzenli ayak bakımlarıyla önlenmesi çok kolay olan ayak mantarları en fazla çoklu eşya kullanımı ve sosyal ortamlardan bulaşır. Bu konularda dikkatli olan kişiler günlük çorap değişimi ve duş sonrası ayakları kurutarak bu hastalığın oluşmasını önleyebilirler.

Çoğunlukla 50 yaş üstü kişilerde görülen ayak mantarları son dönemlerde hemen her yaş grubunda görülmeye başlandı.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir