Dunning Kruger Sendromu Nedir?
Dunning Kruger Sendromu Nedir?

Bu yazımızda sıkça sorulan Dunning Kruger Sendromu Nedir, Dunning Kruger belirtileri ve Dunning Kruger Sendromu tedavisi konularını inceleyeceğiz.

Dunning Kruger Sendromu Nedir?

Dunning kruger sendromu: Psikolojik bir rahatsızlıktır. Bu sendroma sahip olan bireyler, kendilerinde olan becerileri abartarak durumu bilişsel bir ön yargı botunu kazandırırlar.

Justin Kruger ve David Dunning tarafından belirlenen bu rahatsızlık dunning kruger sendromu olarak isimlendirilmiştir. Bu sendrom kısaca tanımlamak gerekirse cahil cesareti şeklinde tanımlanabilir.

Dunning kruger sendromu aynı zamanda algıda yanlılık şeklinde de tanımlanır.

Dunning Kruger Sendromu Belirti Ve Bulguları Nelerdir?

Bu sendrom kişilerin algılarının kendilerine göre yorumlaması ve yetenek ve becerilerinin abartılması sonucu doğan bir psikolojik sendromdur. Peki, dunning kruger sendromu belirtileri nelerdir?

Dunning kruger sendromu belirtileri şöyle sıralanabilir;

 • Hiçbir bilgi birikimi olmayan bireylerin aşırı derecede özgüven sahibi olmaları,
 • Hiçbir becerisi olmayan bireylerin bu durumun farkında olmamaları,
 • Hiçbir becerisi olmayan bireylerin kendilerini çok yetenekli görmeleri,
 • Hiçbir becerisi olamayan bireylerin gerçekte yetenek sahibi kişilerin farkında olmamaları,
 • Bilgili olmayı ve eğitimli olmayı küçümsemek,
 • Eylemlerini gürültülü bir şekilde yapmak,
 • Çalıştıkları yerde her işi yapmak istemek,
 • Yaşanan her olayda tecrübe sahibi olduklarını belirtmek,
 • Sürekli ve devamlı olarak yalana başvurmak,
 • Dedikleri şeyleri inkar etmek,
 • Başaramadıkları bir işi, başarmış gibi göstermek,
 • Riyakar söz, tutum ve davranışlarda bulunmak,
 • Aşırı derecede özgüven,
 • Kendisini herkesten üstün görmek,
 • Kendisinin dünya üzerindeki en bilgili kişi olarak görmek,
 • Algıda yanılma,

Bu gibi belirtiler gösteren bireylerin dunning kruger sendromuna sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Dunning Kruger Sendromu Nedir?
Dunning Kruger Sendromu Nedir?

Dunning Kuruger Sendromu Tedavisi Nasıldır?

Bu sendromun tedavisi uzman psikologlar eşliğinde yapılır. Psikolog bu sendroma sahip olan hastanın hayat öyküsünü dinler.

Edinilen bilgiler doğrultusunda dunning kruger sendromu tedavisine geçilir. Bu sendromda yapılacak olan tedavi hastaya özel bir tedavidir.

Bu nedenle bu sendroma sahip olan hastanın tedavisinin seçeneği, ne kadar sürede olacağı psikolog tarafından yapılan testler sonucunda olur. Bu sendromun kesin olarak belirlenen bir tedavi seçeneği bulunmuyor.

Bunun nedeni hata olan bireylerin, bu hastalığa ve hasta olduklarına inkar eğilimleri vardır.

Bu yüzden tedavi imkanları kısıtlı bir şekilde hastaya yönelik yapılır. Bu hastalık cehaletten oluşan bir hastalık olduğu için dunning kruger sendromuna sahip bireyler hasta olduklarına inanmaz ve tedaviyi kabul etmezler. Bu sebeple tedavi imkanları azdır.

Dunning Kruger Sendromu Nedir?
Dunning Kruger Sendromu Nedir?

Dunning Kruger Sendromu Tedaviye Yanıt Vermezse Neler Olur?

Bu sendrom psikolojik gelişen bir hastalık olduğundan ötürü tedavi edilmesi şart olan bir hastalıktır. Çünkü bu sendroma sahip bireyler insanlar tarafından sürekli olarak dışlanırlar.

Bu nedenle dunning kruger sendromuna sahip olan bireylerin toplumdan soyutlanmaması, onları topluma kazandırmak için tedavi edilmesi şarttır.

Tedavisi uzman psikologlar tarafından gerekli olan testeler sonucunda gerçekleştirilir. Cehalet olarak da bilinen bu sendromlu kişiler çevreleri tarafından da dışlanırlar.

Dunning kruger sendromlu bireyler bu hastalığı kabul etmedikleri için çevresinin kendilerine olan tutumunu yanlış anlayabilir ve bu durumdan etkilenebilirler.

Dunning Kruger Sendromu Nedir?
Dunning Kruger Sendromu Nedir?

Dunnig kruger sendromlu bireyler riyakar söz, tutum ve davranışlar sergileyebilirler. Bu sendromlu kişiler yüksek bir ego, özgüven sahibidirler.

Bu aşırı derecedeki özgüven kişinin hayatını olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Bu nedenle tüm bu olumsuz durumlardan kurtulmak için bu sendroma sahip olan bireylerin bir an önce tedavi edilmesi şarttır.

Dunning kruger sendromu dünyada sık karşılaşılan psikolojik bir rahatsızlıktır. Bu kişiler toplumun belirli bir düzeyini etkilediği için hem toplum hem de kişinin yaşamının yoluna girmesi için tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Aksi halde bu kişiler kendilerini toplumdan, dünyadan soyutlayabilirler. Bu durum kişilerde başka psikolojik sorunlar yaşamasına neden olabilir.

Genel olarak dunning kruger sendromu nelerdir sorusu bu şekilde açıklanmaktadır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir