Türkiye'nin Doğal Ve Tarihi Güzellikleri Nelerdir?
Türkiye’nin Doğal Ve Tarihi Güzellikleri Nelerdir?

Türkiye, tarihi geçmişi ile ayrı bir öneme sahip olan köklü devletlerden biridir. Hem coğrafi konumu hem de tarihi geçmişi açısından son derece değerli bir ülkedir.

Böyle köklü bir devletin binlerce doğal ve tarihi güzellikleri bulunmaktadır. Türkiye, bu güzellikler bakımından oldukça zengindir.

Anadolu’nun her bölgesinde doğal ve tarihi güzelliklere rastlamak mümkündür. Her bölgenin kendine has güzellikleri ve tarihi yapıları mevcuttur.

Bu bakımdan Türkiye’nin doğal ve tarihi güzellikleri, saymakla bitmez denecek kadar çoktur. Turistik açıdan büyük bir öneme sahip olan Türkiye, çeşitli yapılara ve doğal oluşumlara ev sahipliği yapmaktadır.

Pamukkale Travertenleri, Denizli

Türkiye'nin Doğal Ve Tarihi Güzellikleri Nelerdir?
Türkiye’nin Doğal Ve Tarihi Güzellikleri Nelerdir?

Türkiye’nin doğal ve tarihi güzellikleri arasında yer alan Pamukkale travertenleri, muhteşem yapıları ile milyonlarca kişinin dikkatini çeken bir yapıya sahiptirler.

Görünümü itibarı ile pamuk balyası gibi gözüken Pamukkale travertenleri, oldukça eski çağlardan günümüze kadar gelmiştir. Pamukkale travertenlerinde bulunan termal sular, insan sağlığında tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Bu suların iyileştirici etkisi, bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Travertenlerde bulunan bu özellik, eski zamanlarda yaşayan insanların burada dini törenler yapmaya başlamasına neden olmuştur.

Birçok devlet büyüğü, sırf tedavi amaçlı Pamukkale travertenlerini ziyaret için gelmişlerdir. Bu açıdan Türkiye’nin doğal ve tarihi güzellikleri arasında yer alan Pamukkale travertenleri, görülmeye değer bir güzelliktedir.

Kapadokya, Nevşehir

Türkiye'nin Doğal Ve Tarihi Güzellikleri Nelerdir?
Türkiye’nin Doğal Ve Tarihi Güzellikleri Nelerdir?

Kapadokya, Türkiye’nin doğal ve tarihi güzelliklerinden biri olarak karşımıza çıkar. Farklı bir görünüme sahip olan bu muhteşem yapılar, Türkiye için ayrı bir öneme sahiptir.

Coğrafi olaylardan dolayı meydana gelen Peribacaları, zamanla insanlar tarafında farklı amaçlar doğrultusunda kullanılmaya başlamıştır.

Tarihin eski dönemlerinde insanların bu alanlarda yaşaması, Kapadokya’yı tarihi bir anlam da yüklemiştir. Türkiye’de geniş bir araziyi kaplayan Kapadokya, milyonlarca insanın ziyaret ettiği özel bölgelerden biridir.

Nemrut Dağı, Adıyaman

Türkiye'nin Doğal Ve Tarihi Güzellikleri Nelerdir?
Türkiye’nin Doğal Ve Tarihi Güzellikleri Nelerdir?

Nemrut Dağı, Türkiye’de bulunan doğal ve tarihi güzellikler içerisinde olağanüstü özelliklere sahip olan bir yerdir. Dağda bulunan anıtsal heykeller, Nemrut Dağı’nın önemini daha da fazla artırmaktadır.

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan Nemrut Dağı, oldukça özel bir yere sahiptir. Birçok uygarlığa ev sahipliği yapan bu yer, tarihi açıdan da son derece değerlidir.

Adıyaman’da bulunan Nemrut Dağı, görebileceğiniz en özel ve en güzel yerlerden biridir.

Sümela Manastırı, Trabzon

Türkiye'nin Doğal Ve Tarihi Güzellikleri Nelerdir?
Türkiye’nin Doğal Ve Tarihi Güzellikleri Nelerdir?

Trabzon Maçka’da bulunan Sümela Manastırı, Türkiye için oldukça değerli yerlerden biridir. Kayalıklar arasında bulunan bu yapı, görenleri kendine hayran bırakan bir güzelliğe sahiptir.

Tarihin en önemli yapılarından biri olan bu manastır, günümüzde hala ayaktadır. Manastırın oldukça yüksekte yer alması, bu muhteşem yapıya duyulan hayranlığı daha da fazla artırmıştır.

Türkiye’de Bulunan Diğer Doğal Ve Tarihi Güzellikler

Türkiye’nin doğal ve tarihi güzellikleri o kadar fazladır ki tüm hayatınız boyunca gezseniz bile bitiremezseniz. Birbirinden güzel özelliklere sahip olan birçok yer bulunmaktadır.

Türkiye’de bulunan doğal ve tarihi güzelliklerden bazıları ise şunlardır:

 • Karapınar Çölü, Konya
 • Ihlara Vadisi, Aksaray
 • Cennet ve Cehennem Obrukları, Mersin
 • Efes Antik Kenti, İzmir
 • Hattuşa, Çorum
 • Ani Ören Yeri, Kars
 • Zeugma Antik Kenti,
 • Ölüdeniz, Muğla
 • Uzungöl, Trabzon
 • Düden Şelalesi, Antalya
 • Kaz Dağları, Balıkesir
 • Kız Kalesi, Mersin
 • İshak Paşa Sarayı, Ağrı
 • Balıklı Göl, Şanlıurfa

Bunun gibi daha birçok güzelliği barındıran Türkiye, tam bir cennet vatandır. Derin bir tarihi, çeşitli coğrafi olayları ile muhteşem yer ve yapılara sahiptir.

Ülkemizin her bir köşesi, ayrı bir güzelliktedir. Ancak ön plana çıkan bu muhteşem yerleri, mutlaka ziyaret etmeli ve güzelliklerine kendi gözlerinizle şahit olmalısınız.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir