Tatilde Fit Kalmanın Yolları
Tatilde Fit Kalmanın Yolları

Yazın ve kışın kafa dinlemek için en çok tercih edilen aktivite tatile gitmektir. Fakat tatilde çok dikkat edilmesi gereken bir unsur vardır. Bu unsur elbette ki sağlıklı bir beslenmedir.

Genellikle tatilde kişiler yemeğe dikkat etmez ve tatili bir dinlenme olarak değerlendirir. Bu olay ise kısa zamanda kilo almaya ve kiloyu koruyamamaya neden olur.

Bu yüzden tatilde fit kalmanın yolları bilinmeli ve tatilde kilo almaktan kaçınılmalıdır. Aslında tatili kilo vermek için iyi bir avantaj olarak değerlendirmek mümkündür. Peki, tatilde neler yaparsak daha fit görünürüz? Bir inceleyelim.

Tatilde Fit Kalmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Tatiller de sıkça kilo alınıyor ve fit bir görünüme kavuşmak engellenebiliyor. Bunun için tatilde bir kaç dikkat edilmesi gereken konu vardır.

Dikkat edilmesi gerekenler:

 • Tatillerde dinlenme yerine yüzme gibi aktivitelere daha sık ağırlık verilmelidir.
 • Bol bol su tüketilmelidir.
 • Açık büfelerden yiyecek seçerken daha kontrollü şekilde davranılmalıdır.
 • Kesinlikle tatilde öğün atlamamaya dikkat edin ve güzel bir kahvaltı ile güne başlayın.
 • Kilo takibinizi yapın.
 • Tatilde genellikle ara öğünler çok sık unutulur. Ara öğünleri atlamamaya dikkat edin.
 • Az ve sık yemeye dikkat edin.
 • Tatillerde içtiğiniz içeceğe dikkat edin. Gazlı ve şekerli içecekler her zaman yüksek kaloriye sahiptir.
 • Çantanıza detoks suyu alabilir veya suyunuzun içerisine çubuk tarçın, limon gibi metabolizma hızlandırıcı ürünler ekleyebilirsiniz.
 • Tatilde sık sık terleyin ve fazla yağı ter aracılığı ile vücuttan uzaklaştırın.
 • Uyku düzeninizin bozulmasına izin vermeyin.

Bu gibi önlemler ile kısa zamanda fit bir görünüme kavuşmak veya fit görüntünüzü korumak mümkündür. Tatilde bu önlemler alınmadığı taktirde açık büfe gibi etkileyici unsurlardan dolayı kolay şekilde kilo alınabiliyor. Önemli olan kilo almamak ve o dengeyi sağlamaktır.

Tatilde Fit Kalmak İçin Egzersizin Önemi

Tatillerde hareket etmemek kilo almaya neden olan en önemli unsurdur. Hareketsiz bir yaşam tarzı ayrıca sağlık açısından da oldukça risklidir. Bu yüzden tatilde hep dinlenmek doğru değildir.

Tatillerde yüzme, su sporları gibi kas gruplarını çalıştıran egzersizler yapılabilir. Ayrıca yazın ter yolu ile de kilo vermek daha hızlı gerçekleşir. Tatil seçimleri yapılmadan önce spor aktivitelerinin fazla olduğu tatil seçeneklerine yönelmek daha doğru olacaktır.

Ayrıca fit kalmanızı da kolaylaştırmış olur. Tatillerde güne ufak egzersiz hareketleri ile başlanabilir. Örneğin sabah kahvaltısı sonrası yürüyüş veya pilates gibi yağ yakıcı egzersiz türleri tercih edilebilir.

Tatilde Yemek Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Tatilde fit kalmak isteyenler yemek seçiminde dikkatli olmalıdır. Kahvaltı atlanmamalı ve protein içerikli bir kahvaltı yapılmalıdır.

Öğün atlamak hızlı kilo alımına neden olur. Bu yüzden öğünler düzenli şekilde yapılmalıdır. Akşam öğününde köfte, çorba, salata gibi yemekler tercih edilebilir.

Fazla kalori alımı gerçekleşmemesi için kontrollü şekilde tüketime dikkat edilmelidir. Ayrıca açık büfenin konforuna ve renkli görünümüne kanmamak gerekir. Tabakları ağzına kadar doldurmaktan kesinlikle kaçınmakta büyük fayda vardır.

Tatilde Fit Kalmanın Yolları
Tatilde Fit Kalmanın Yolları

Tatilde Detoks Suyu Tüketin

Tatillerde güneşten dolayı vücut sıvı alımına ihtiyaç duyar. Soğuk içecekler kişiyi rahatlatmak için oldukça faydalıdır. Fakat gazlı ve şekerli içeceklerden uzak durulması gerekir. Bu tür içecekler vücuda yarardan çok zarar verir.

Kilo almaya ve birçok hastalığa zemin hazırlar. Bu yüzden içecek tercihleri soğuk sudan yana yapılabilir. Ayrıca detoks suları ile de bu ihtiyaç sağlıklı bir şekilde karşılanabilir.

Çeşitli ödem atıcı çayları da fit kalmak için tercih edebilirsiniz. Bu sayede tatilde mevcut kilonuzu korumak ve kilo vermek imkansız olmaktan çıkacaktır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir