Tarot Falı Nedir? 5 Adımda Tarot Falı Nasıl Bakılır?
Tarot Nedir? 5 Adımda Tarot Nasıl Bakılır?

Tarot falı uzun yıllar önce Avrupa’da Orta çağ döneminde ortaya çıkan bir kehanet yöntemidir. Uyguladığı metoda bakarak diğer yöntemlere göre biraz karanlık bir tarafı var gibi gelebilir.

Bunun nedeni tarot falı bakılırken insanın karanlık yüzü bilinçaltımızdan faydalanılmasıdır.

Hepimizin aşina olduğu fal yöntemlerine nazaran kartlardan yararlanılarak birtakım yorumlamalarda bulunulması bu metodu diğer yöntemlerden ayırır.

Sanıldığının aksine bu yöntem gaipten haber vermez. Kişinin kafasındaki soru ve sorunlar karşısında karşısına çıkabilecek seçeneklerin analizini yapar.

Tarot Falı Nedir?

Tarot Falı Nedir? 5 Adımda Tarot Falı Nasıl Bakılır?
Tarot Nedir? 5 Adımda Tarot Nasıl Bakılır?

Tarot, en başta psikolojik bir destek yöntemi olarak ortaya çıksa da zamanla mistik ve okült bilimler ile ilgili alanlarda uğraşanların dikkatini çekmeye başladı.

Tarotun klasik fallardan farkı kişiye merak ettiği bir konu hakkında destek olacak yollar aramasıdır.

Tarot falı bakılmadan önce dikkat edilmesi gereken nokta fal baktıracak kişinin isteğini ve niyetini kendi içerisinde belirtmesidir. Kişisel auranıza göre merak ettiğiniz, içinden çıkamadığınız konularda destek görevi görür.

Seçtiğiniz kartlar sizin enerjinizi yansıtan simgeler olarak değerlendirilir. Bu simgeler üzerinden önünüze çıkabilecek seçenekler doğrultusunda öngörüler yapılır.

Tarot ile fal kelimesi her ne kadar yan yana kullanılsa da daha çok öngörüye dayalı bir kehanet yöntemi olarak tanımlanabilir. Tarot sanılanın aksine gelecekten haber vermez.

Kişinin gelecekle ilgili önüne çıkabilecek durumlar hakkında tahmin ve uyarı yapar. Kişinin yaşantısından yola çıkarak olası durumlar değerlendirilir.

Peki, Kaç tane karot kartı vardır? gelin bunu da açıklayalım.

Kaç Tane Tarot Kartı Vardır?

Tarot Falı Nedir? 5 Adımda Tarot Falı Nasıl Bakılır?
Tarot Falı Nedir? 5 Adımda Tarot Falı Nasıl Bakılır?

Tarot falının ortaya çıkışı Orta çağ zamanlarına kadar dayanmaktadır. Sözcük olarak ilk kullanımı 1500’lü yıllarda İtalya ve Fransa’da görülmektedir. En başta psikolojik bir tedavi yöntemi olarak ortaya çıkmıştır.

Zamanla farklı bir yöne doğru evrilerek spiritüel alanın konusu olmuştur.

Şu anda geleneksel olarak kullanılan tarot kartları 78 adet karttan oluşmaktadır. 78 adet kartın 22 tanesi büyük arkana, 56 tanesi küçük arkana kartından meydana gelmektedir.

Küçük Arkana olarak tabir edilen kart grubunun 40 adet takım kartı, 16 adet saray kartından ibarettir.

  • Büyük arkana kartları denilen 22 kart yaşamdaki dönüm noktalarını ifade eder.
  • Küçük arkana kartları diye tabir edilen 56 adet kart ise hayat çizgimizde karşımıza çıkan olayları ifade eder.

İçeriğimizin sonuna doğru yaklaşırken, son olarak da “Tarot Falı Nasıl Bakılır?” sorusunu da yanıtlayalım.

Tarot Falı Nasıl Bakılır?

Tarot Falı Nedir? 5 Adımda Tarot Falı Nasıl Bakılır?
Tarot Falı Nedir? 5 Adımda Tarot Falı Nasıl Bakılır?

Tarot falı bakılırken şu adımlar izlenmektedir;

  • Öncelikle tarot falına uygun bir ambiyans oluşturulmalıdır. Kullanılan objeler dikkat çekici olmaktan çok konsantrasyon sağlayıcı olmalıdır.
  • Fala bakan ve baktıran kişinin dikkati sadece kartlara odaklı olmalıdır. Bu anlamda bu ortam içerisine giren kişi negatif duygularını buraya taşımamalıdır. Bunun için tütsü, mum yakılması, egzotik öğelerin olması şart değildir ama ortamdaki odağı arttıracaksa tercih edilmesinde bir mahsur yoktur.
  • Diğer yandan tarot falına bakacak kişi tarot kartlarının diline hâkim olmalı ve kendi hissiyatı ile kartların dilini birleştirmelidir. Burada sadece kartların ifadelerini çok iyi bilmek yeterli olmamaktadır.
  • Tarot bakacak kişi karşısındaki kişinin enerjisini iyi algılamalıdır. Tarot kartlarında çıkan şekilleri bu hissiyatla birleştirmeli ve ortaya bir sentez çıkarmalıdır.

Tarot falı bakarken en çok kullanılan yöntemler tekli, üçlü veya yedili kart seçenekleridir. Dikkat edilmesi gereken detay bu kartlar seçilmeden kişi kendi içerisinde hangi konuyu ortaya çıkarmak istiyorsa o konuya odaklanmalı, bir tür niyette bulunmalıdır.

  • Daha sonra seçilen kartlar bakan kişi tarafından açılır ve yorumlanır.

Tek kart ile bakılan fal daha çok tek bir konunun akıbeti ile ilgili olarak bakılır. Eğer kişi bir konuda çok fazla tıkanma yaşadıysa bu yöntemi seçebilir.

3 kart seçilmesinin nedeni ise zaman dilimlerinden kaynaklıdır. Kartlar sırasıyla geçmişi, şimdiyi ve geleceği temsil eder.

Sadece tek tek kart üzerindeki sembollerin anlamı değil çıkan kartların birbiriyle ilişkisi üzerinden yorum yapılır. Daha geniş bilgiler verir.

Birden fazla sorunun cevabı arandığında ise 7’li tarot seçeneği kullanılır. Burada 7 rakamının mistik bir anlamı bulunmasının yanında bu yöntem daha geniş bir cevap seçeneği sunar.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir