Tanıtım yazısı nedir
Tanıtım Yazısı Nedir?

Virüs nedeniyle değişen dünya, yaşam koşullarını pek çok yönden etkilemiştir. Etkilediği bir alan da iş standartlarıdır. Dolayısıyla insanlar ağ sistemleri üzerinden ticaret yapmaya başlamıştır. Bu etkinliği en iyi şekilde sağlayan ise kişi ya da kurumların oluşturduğu web siteleridir.

Oluşturulan bu sitelerin amacına ulaşması için içeriğinin kaliteli ve amaca hizmet eder düzeyde olması gerekir. Bu aşamada devreye tanıtım yazısı girmektedir.

Site sahipleri geniş kitlelere ulaşabilmek amacıyla içeriklerini tanıtmak zorundadır. Başarıya giden yolda tanıtım yazısı ilk adımı oluşturmaktadır. Bu yüzden site sahipleri profesyonel destek alır.

Bu destek sayesinde referans gösterilir ve güçlü bir link ağına ulaşılır. Bu bağlamda son dönemde sıkça sorulan “Tanıtım Yazısı Nedir?” gibi sorulara cevap vereceğiz.

Öyleyse Tanıtım yazısı nedir?, tanıtım yazısının faydaları nelerdir? gelin birlikte inceleyelim.

Tanıtım Yazısı Nedir?

Sitenize ait bir içeriğin, backlink çıkışı verilerek meydana geldiği özgün yazılara tanıtım yazısı denmektedir.

Tanımda yer alan backlink çıkışı ise, ” Bir internet sitesinin başka bir internet sitesine vermiş olduğu, herhangi bir sayfasında metin bağlantısı bulunması halinde, sayfa değerinin yükselmesini sağlayan bir sistemdir. “

Sayfa değeri ise Google aramasının site sıralamasında kullandığı algoritmanın sonucu olarak siteye verilen değeri gösteren basitleştirilmiş şekilde yer alan değerdir.

İşte önemli olan sayfa değeri özgün olan içeriğe, bağlantıya, bağlantı veren sayfaların kalitesine göre değişkenlik göstermektedir. Bu özgün yazılar sayesinde başka bir site sizi Google‘da referans göstermektedir.

Bu sayede sizin siteniz anahtar kelimeler sıralamasında yükselir. Bununla beraber bir de güçlü bir link ağına sahip olmaktadır.

Tanıtım Yazısı Yayınlamanın Avantajları Nelerdir?

Tanıtım yazısı avantajları nelerdir
Tanıtım Yazısı Nedir? Tanıtım yazısı avantajları nelerdir

Öncelikle şu bilinmelidir ki baskın yani otoriter bir site yaratmak için tanıtım yazısı yayınlamak artık bir gereklilik haline gelmiştir. Dolayısıyla yayınlanan bu özgün yazıların çok sayıda faydası ve avantajı bulunmaktadır.

Aşağıda temel fayda ve avantajlarını sıralayacağımız bu özgün yazıların reklam değerleri çok daha fazla yükseltilebilir.

İşte Tanıtım Yazısı Yayınlamanın Avantajları Şunlardır;

 • Siteniz arama motorlarında üst sıralara çıkar.
 • Sitenizin ticari değerinin göstergeleri zenginleşir.
 • Sitenin Google tarafından arama sıraları ve sayfa otoritesi artar.
 • Link analiz tekniği değerine fayda sağlamaktadır.
 • Sitenin kaliteli link çıkışları edinmesini sağlar. Böylece sitenizin link popülerliği yükselir. Bu sayede daha güçlü bir duruş sergilenmiş olacaktır.
 • Özgün yazılarınız sayesinde hayal bile edemeyeceğiniz seviyede dijital reklam yapılmış olacaktır.

Tanıtım Yazıları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Birçok insan tarafından merak konusu olan tanıtım yazısı nasıl yayınlanacağı, ne demek olduğu, nerelerde ve nasıl kullanıldığı bilgilerine doğru bir şekilde ulaşıldığı taktirde başarı göstermektedir.

İnternet teknolojisinin her geçen zaman içinde sürekli gelişme göstermesiyle beraber tanıtım alanındaki maceralar da değişti. Bu reklam ve tanıtımların milyonlara ulaşması için farklı algılar ve yollar bulunmaktadır. İşte bu özgün yazılar bu yollardan sadece biridir.

Site oluşturan her kişi kendi sitesinin güçlü ve sıralamada üst seviyede olmasını ister. Eğer sitesinde ticaret yapıyorsa ürününün çok iyi tanıtılmasını, iyi satmasını ve artan bir müşteri portföyü arzu etmektedir.

Tanıtım yazısı yayınlama
Tanıtım Yazısı Nedir? Tanıtım yazısı yayınlama

Özgün yazılar ya da makaleler arama motoru sisteminde SEO açısından da önemli faydalara sahiptir. Bu yazılar aslında sitenin linkinin yer aldığı reklam içeriği platformudur.

Bu yazılar bir başka site tarafından anahtar kelimelere link verilerek yayınlanabilir. Bu özgün yazıları oluşturmak bir SEO bilgisi gerektirmektedir.

Yazının kaç kelimeden oluştuğu, nasıl yazıldığı, içeriğinin amaca hizmet edip etmediği gibi pek çok konu başarılı olması için önem arz etmektedir. Aksi taktirde faydadan çok zararda getirebilir.

Bu aşamada da yazıları oluşturmak için alanında uzman profesyonel destek devreye girmektedir. Yazılar kesinlikle ve tamamıyla özgün olmalıdır.

Siteyi güçlendirmek, hizmet veya ürünü tanıtmak, reklam konulu metinleri özetlemek, anahtar kelimelerle link çıkışı sağlamak bu yazıların temel işlevleridir.

Tanıtım Yazılarının Genel Amacı Nedir?

Arama motorları kapsamında birer sayfa değeri yüksekliği kabul edilen tanıtım yazısı sitenin arama motorlarında otoriter olmasını sağlamaktadır. Siteye ait içeriğin link çıkışı verilerek meydana gelen özgün olması kadar düzgün ve SEO uyumlu yazılardır. Detaylarını “Tanıtım Yazısı Nedir? başlığı altında yukarıda cevapladık.

Yazıların genel amacı doğru anahtar kelimelerle siteye link kazandırmak, özgün ifadeler sayesinde arama motorlarında hedef kitleye en kısa sürede ve en kısa yoldan ulaşmaktır.

İşte bu amaç doğrultusunda da hedef kitle, nüfus önemli hale gelmektedir. Yüksek nüfuslu bir sosyal medyada yazıların görülmesi, okunması hayallerinizin gerçekleşmesi demektir.

Detaylarını “Tanıtım Yazısı Nedir? başlığı altında yukarıda cevapladık.

Tanıtım Yazıları İçin Sosyal Medya Nüfusunun Önemi

Tanıtım yazısının yararları
Tanıtım Yazısı Nedir? Tanıtım yazısının yararları

Sosyal medya nüfusunun bilinmesi demek internet kullanıcı sayısı ve sosyal medya kullanıcı sayısının bilinmesi demektir. Çünkü bu bilgi doğrultusunda tanıtım yazısı hedef kitlesinin başarıya ulaşıp ulaşamayacağı ya da ne kadar başarılı olduğu ölçülebilir.

Ürünler ne kadar iyi tanıtılırsa ve pazar bulabilirse o kadar çok kitleye ulaşır satışlar da bir o kadar artar. Her bir özelliğin arasında doğru orantı söz konusudur.

İnternet kullanıcı sayısı her geçen zaman daha fazla artmaktadır. Düşünün ki dünya nüfusunun yarısından fazlasını internet kullanıcı sayısı oluşturmaktadır.

Örnek vermek gerekirse 2018 yılında 4.021 milyar internet kullanıcı sayısıdır. Bu rakam 2019 yılında 4.038 milyara ulaşmıştır.

Matematiksel düşünmek gerekirse bu oran toplam nüfusun %57 si demektir. İnternet kullanıcı sayısı yıllık olarak %9 oranında sürekli artmıştır.

Türkiye ülkesinde ise toplam nüfusun %72 oranı internet kullanmaktadır.

Oluşturulan özgün yazılar işte bu internet ortamında güçlü olduğu taktirde insanlara ulaşarak başarı sağlar. Sizin, sitenizin ya da ürününüzün tanıtımını yapmak sosyal medya alanında paylaşmaktan geçmektedir.

Tanıtım Yazısı Nasıl Olmalıdır?

 Başarıya giden yolda, yayınlanacak olan tanıtım yazısı şu şekilde olmalıdır:

 • Tanıtım yazısı metniniz, daha önce başka bir yerde yayınlanmamış olup, tamamen özgün olmalıdır.
 • Tanıtılacak olan ürün, hizmet yada internet siteniz ile doğrudan alakalı ve bilgi verici olmalıdır.
 • Kullanılan dil ve imla kuralları tanıtım yazısı içeriğinde dikkat edilmesi gereken noktalardır.
 • Yazının okunurluğu ve anlaşılırlığı yüksek olmalıdır.
 • Yazının içerisinde 3 adetten fazla link çıkışı vermemeye özen göstermelisiniz.
 • Yazının uzunluğu minimum 300 kelime olmalıdır. Bunun nedeni ise anlam bütünlüğünü dağıtmamak, bütünlüğü bozmamak ve sıkıcı hale getirmemektir.

Bu kriterlere uyularak yapılacak olan tanıtımlar, ürün yada hizmetinizin reklamında pozitif verimlilik ve daha hızlı bir şekilde üst seviyeye taşımada önemli bir faktör oluşturacaktır.

Genel olarak Tanıtım yazısı nedir? sorusu detaylarıyla bu şekilde cevaplanmaktadır.

Tanıtım yazısı nasıl olmalı
Tanıtım Yazısı Nedir? Tanıtım yazısı nasıl olmalı

Nen Var’da Tanıtım Yazısı Yayınlamak

Nenvar.com’da ürün, hizmet yada internet sitenizin tanıtım yazısını yayınlayabilir, Google arama sonuçları gibi bir çok alanda geniş kitleye hitap etmenin avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Tanıtım yazısı ve Reklam seçeneklerimiz hakkında daha detaylı bilgi için Tanıtım & Reklam sayfasını inceleyebilir, bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir