Bebeklerde Yürüteç Kullanımı Zararlı Mı? Ne Kullanmalı?
Bebeklerde Yürüteç Kullanımı Zararlı Mı? Ne Kullanmalı?

Pek çok ebeveyn, bebeklerinin daha çabuk yürümesi ve daha eğlenceli vakitler geçirmesi için yürüteç kullanmaktadır. Anne babalar her ne kadar böyle masum düşünse de işin aslı öyle değil!

Çünkü bebeklerde yürüteç kullanımı faydalı sanıldığı aksine zararlıdır.

Daha da detaylandıracak olursak; Bebeklerde yürüteç kullanımı zararlı mı? Bebeklerde yürüteç kullanımı zararları nelerdir? Bebeklerde yürüteç yerine ne kullanılabilir? 

İşte detaylar…

Bebeklerde Yürüteç Kullanımı Zararlı Mı?

Bebeklerde yürüteç kullanımı maalesef ki zararlıdır. Az önce de bahsettiğimiz gibi ebeveynler bebeklerinin daha çabuk yürümesi ve daha eğlenceli vakitler geçirmesi için yürüteç kullanmaktadır.

Fakat yürüteç çabuk yürümeyi sağlamadığı gibi bebeğin yürüme gelişimini yavaşlatabilir.

Bu yüzden de anne babaların bu konuda bilinçli olması gerekir. Çünkü bebeklerinin gelişiminde yapacakları tek bir basit hata bebeğin çocukluk ve yetişkinlik gibi çağlarını ciddi şekilde etkileyebilir.

Bebeklerde Yürüteç Kullanımı Zararlı Mı? Ne Kullanmalı?
Bebeklerde Yürüteç Kullanımı Zararlı Mı? Ne Kullanmalı?

Ayrıca yürüteç kullanımı pek çok yaralanmayı da beraberinde getirmektedir.

Amerikan Pediatri Akademisi tarafından yayımlanan bir makalede ABD’de 1990 ila 2014 yılları arasında 230 binden fazla bebeğin yürüteç kullanması sonucunda yaralandığı anlatılıyor.

Birçok toplumda yürüteç kullanımının bebeğe faydalı olacağı sanılsa da aslında yürüteç kullanımı bebekte ciddi zararlar ve hasarlar bırakıyor. Bebeklerde yürüteç kullanımı zararlı mı? Sorusuna bu şekilde yanıtlar verebiliriz.

Fakat bu konuyu daha detaylı bir şekilde ele almakta fayda var.

Bebeklerde Yürüteç Kullanımı Zararları Nelerdir?

Bebeklerde yürüteç kullanımı zararları şu şekilde açıklanmaktadır;

  • Yürüteç, bebeklerin yerde zaman geçirmesini engeller ve buna bağlı olarak da bebeğin yürümeye destek olacak beceri veya becerileri edinebilmelerini geciktirmiş olur,
  • Bebeklerin dengede kalmayı öğrenmesi şarttır. Fakat yürüteç vücudu desteklediği için bebeklerin sürekli olarak ayakta kalmasını sağlar ve bu yüzden de bebekler dengede kalmayı öğrenemez,
  • Yürüteçte hızlı hareket eden bebekler düşme ya da çarpma gibi durumlar sonucunda yaralanabilirler,
  • Bebekler emeklerken omuzları ve pelvisleri ağırlık taşır. Fakat emekleme aşamasındaki bebekler yürüteç kullanır ise omuzları ve pelvisleri ağırlık taşıyamaz ve bu durum bebekler için oldukça riskli bir hale gelir,
  • Yürüteç kullanımı bebeklerin kendi ayak ve bacaklarını görmelerini engellediğinden dolayı bebekler neden-sonuç ilişkisi kuramaz ve bu durum yürümede gecikmeye sebebiyet verir,
  • Bebeklerin yürüme aşamasında ön ve arka bacak kaslarını da mutlaka kullanmaları gerekir. Lakin yürüteç buna izin vermez. Çünkü yürüteçte daha çok ayak parmak ucu ve arka bacak kasları kullanılır. Hal böyle olunca ilerleyen yıllarda çocuklarda parmak uçlarında yürüme eğilimi görülür. Bu yürüme şekli yanlıştır. Bu yüzden yürüteç kullanımından uzak durulmalıdır.
Bebeklerde Yürüteç Kullanımı Zararlı Mı? Ne Kullanmalı?
Bebeklerde Yürüteç Kullanımı Zararlı Mı? Ne Kullanmalı?

Tüm bunlardan anlaşılacağı üzere yürüteç kullanımı bebeklerin tüm gelişimsel fonksiyonlarını az ya da çok etkiler. Bu yüzden ebeveynler bu konuda kesinlikle hassas, dikkatli ve bilinçli olmalıdır.

Bebeklerde Yürüteç Yerine Ne Kullanılabilir?

Yürüteç, bebekler için hem sağlıksızdır hem de güvenli değildir. Peki, hal böyleyken bebeklerde yürüteç yerine ne kullanılabilir?

Pek çok uzman Fizyoterapist yürüteç yerine “İlk Adım Arabası” kullanımının daha mantıklı ve daha uygun olduğu görüşünde hemfikirdir. Eğer sizin de yürüteç konusunda endişeleriniz var ise bebeğinize ilk adım arabası alabilirsiniz.

Bebeklerde Yürüteç Kullanımı Zararlı Mı? Ne Kullanmalı?
Bebeklerde Yürüteç Kullanımı Zararlı Mı? Ne Kullanmalı?

Lakin yürüteç de kullanmak istiyorsanız gün içindeki kullanım süresi en fazla yarım saat ve sizin gözetiminiz dâhilinde olmalıdır. Yarım saati aşmamaya mutlaka özen gösterin.

Çünkü bu süre uzmanlar tarafından belirlenen bir süredir. Böylelikle çocuğunuz saatlerce yürütece mahkûm kalmayacak ve gelişimsel fonksiyonlarını da olumsuz yönde tetikleyecek herhangi bir durum yaşamayacaktır.

Yazımızın sonuna gelmişken bebeklerde yürüteç kullanımı zararlı mı sorusuna verebileceğimiz cevaplar bu yöndedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir