Çocuklarda Diş Ağrısı Nasıl Geçer?
Çocuklarda Diş Ağrısı Nasıl Geçer ?

Diş ağrısı, kötü zamanların geçmesine ve çoğu zaman gece uykusuz kalmaya yol açan olumsuz bir durumdur. Diş ağrısı yaşayan kişiler, düzenli bir şekilde beslenemez ve sindirim üzerinde de sorunlar yaşamaya başlarlar.

Özellikle çocuklarda meydana gelen diş ağrısı, ailelerin son derece kötü zamanlar geçirmesine sebep olur. Çocuklarda meydana gelen diş ağrısının en büyük nedenlerinden bir tanesi çürüklüktür. Dişi çürüyen ya da çürümeye başlayan çocuklarda, diş ağrısı kaçınılmazdır.

Çocuğu diş ağrısı yaşayan aileler sık sık çocuklarda diş ağrısı nasıl geçer ? sorusu üzerine araştırmalar yapıyorlar. Doktora gitmeden, doğal yollar ile çocuklarda diş ağrısını ortadan kaldırmanın yolları vardır.

Çocuklarda Diş Ağrısı Nasıl Geçer ?

Çocuklardaki diş ağrısını dindirmek için çeşitli doğal yollar vardır. Bu yollara başvuran kişiler, çocuklarındaki diş ağrısını ortadan kaldırırlar. Tabi bu işlemler geçicidir ve ilerleyen zamanlarda diş ağrısı tekrarlamaya başlar.

Bu sebepten dolayı düzenli bir şekilde doktora görünmek gerekiyor. O halde zaman kaybetmeden çocuklarda diş ağrısı nasıl geçer, bunlara bakalım.

Çocuklardaki diş ağrısını geçirme yöntemleri şunlardır;

  • Ağrıyan dişe karanfil veya karanfil yağı uygulamak.
  • Sarımsağı ezerek ağrıyan diş üzerine koymak.
  • Sirkeli su veya tuzlu su ile gargara yapmak.
  • Çekirdeksiz zeytinin ağrıyan diş üzerine konulması.
  • Misvak ile ağrıyan dişin temizlenmesi.

Bu yöntemleri evde kolay bir şekilde yapabilir ve çocuğun diş ağrısını ortadan kaldırabilirsiniz. Özellikle misvak kullanımı, diş ağrısını hafifletir. Çocuklarında diş ağrısı sorunu yaşayan aileler, çocuklarının dişine misvak uygulayabilirler.

Ek Olarak Dişi Ağrıyan Çocuğa Ne Yapılır?

Dişi ağrıyan çocuğa uygulanması gereken bazı işlemler bulunuyor. Bu işlemler sayesinde çocuğun diş ağrıları hafifleyecek veya ortadan kalkacaktır.

Ağrıyan dişe 5’er dakika arayla buz sürülmesi, diş ağrısının ortadan kalmasını sağlayacaktır. Buz, diş iltihabının etkin çalışmasını durduracaktır. Buz sayesinde ağrıyan dişin bölgesine kan akışı yavaşlamaya başlar. Bu da iltihabın beslenmesini engeller ve sonuç olarak ağrıyı keser.

1 Yaşındaki Çocuklarda Diş Ağrısı Nasıl Geçer ?

1 yaşındaki veya 5 yaşındaki çocuğun diş ağrısının sebepleri hemen hemen aynıdır. Çocuklarda diş temizliği büyük bir önem arz eder. Diş bakımı düzgün bir şekilde yapılmayan çocuklarda, diş ağrıları meydana gelir.

1 yaşındaki çocuğun diş ağrısını dindirmek için doğal yollar kesinlikle uygulanmalıdır. Bunların yanı sıra doktora danışarak, doktorun vermiş olduğu ağrı kesiciler çocuğa uygulanmalıdır.

Çocuklarda Diş Ağrısını Hızlıca Çözmek

Çocuklardaki diş ağrısını hızlı bir şekilde çözmek isteyen kişilerin, ağrıyan bölgeye karanfil uygulaması doğru olacaktır. Karanfil sayesinde diş ağrısı hızlı bir şekilde ortadan kaldırılır.

Bu işlem sonrasında ise tıbbi destek kesinlikle alınmalıdır. İlk olarak çocuğun dişleri temizlenmeli ve ağrıyan bölgeye doğal yöntemler uygulanmalıdır. Ağrıyan dişe basılan buz sayesinde ağrı ortadan kaldırılmış olacaktır. Daha sonrasında ise tıbbi destek alarak, doktorun verdiği ağrı kesici kullanılmalıdır.

Çocuklarda Diş Ağrısı Nasıl Geçer?
Çocuklarda Diş Ağrısı Nasıl Geçer ?

Çocuğun Diş Ağrısına Hangi İlaç Kullanılmalıdır?

İlaç kullanımı, çeşitli hastalıkların ortadan kaldırılması ve engellenmesi açısından son derece önemlidir. Ancak yanlış ilaç kullanımı sonucunda çeşitli sorunlar meydana gelebiliyor. Aileler, diş ağrısı yaşayan çocuklarına çeşitli ağrı kesici ilaçları veriyorlar ve sonucunda büyük sorunların doğmasına neden oluyorlar.

Çocuklarda diş ağrısı başladığı zaman kesinlikle doktora danışmadan ağrı kesici ilaç veya şurup verilmemelidir. Çocukların bünyesi, normal insanların bünyesine göre daha zayıftır ve bu ilaçlar sayesinde büyük sorunlar ile karşılaşabilirler.

Doktora danışmadan ve doktor tarafından verilmeyen ilaçlar, dişi ağrıyan çocuklara asla verilmemelidir. Kesin olarak doktora danışılması ve doktor tarafından verilen ilaçların kullanılması gerekiyor. Bu ilaçlar yerine doğal yöntemler uygulanabilir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir