Ombre Saç Nedir? Modelleri Nelerdir?


Ombre Saç Nedir? Modelleri Nelerdir?
Ombre Saç Nedir ? Modelleri Nelerdir ?

Bayanların saç bakımında ve değişiminde senelerce en trend olan ombre işlemi en çok ilgi gören işlemlerdendir. Ombre nedir ? Nasıl uygulanır? İşlemleri incelenecektir.

Saç işlemlerinde özellikle daha modern görüntü ve doğallığın ön planda olması düşünülerek tasarlanmaktadır. Ombre saç nedir ? Modelleri nelerdir kişinin yüz hatlarına göre işlemlerin mutlaka yapılması istenilen modelin uygunluğuna her zaman dikkat edilmelidir.

Ombre işlemi saçtaki doğal görüntünün oluşması amacı ile yapılmaktadır. Doğal ve fresh havanın kazanılması ile doğal şıklığın yakalanması sağlanmaktadır.

Ombre ilk defa boya işlemi yapılması amacı ile en çok tercih nedenleri arasında olabilmektedir. Saç bölümünün tamamı ile boyanması dışında, saç içerisinde doğal ışıltı verilmesi şeklinde görünüm kazanılmaktadır.

Yüz şekline göre renk tonlaması ayarlanmaktadır. Model içeriği olarak çeşitli alternatifler kolaylıkla oluşturulmaktadır.

Ombre Saç Nedir ?

Ombre saç, gölge anlamına gelen renklendirme tekniğidir. Bu işlem ile saçın mevcut renginden uç kısımlarına doğru daha açık ton kullanılmasıdır. Saç rengi olarak hangi tonların kullanılması ve geçişlerin sağlanması tamamı ile kişinin saç tonu ile alakalı olmaktadır.

Ombre saç nedir ? Modelleri nelerdir konusunda ki amaç doğal saç renklerine uyumlu ton geçişleri olmaktadır. Ana saç tonu üzerine daha açık tonların uygulama geçişleri ile doğal ve hoş görüntü oluşması sağlanmaktadır.

Saç boyama işlemlerinde doğal tonların yakın tutularak yapılması ile diğer boyama tekniklerinden farklı olması sağlanmaktadır.

Ombre İşlemi Nasıl Yapılır?

Ombre yapımı aşamasında öncelikle saçlarda ki ton aralığına karar verilmelidir. Genel olarak ton seçimi kişiye danışılması sonucu yapılmaktadır. Daha hafif uygulama veya daha belirgin ton seçimine karar verilmesi sonucu uygulanmaktadır.

Ombre saç nedir ? modelleri nelerdir işlemlerin gerçekleşme aşaması ile model ve ton seçimi gerçekleşmektedir. Saçların bakımlı ve hafif olması daha olumlu sonuçların alınması sağlanmaktadır.

Saç tonuna göre ton seçimi oluşturularak sonuca karar verilmektedir. Saç boyama aşamasında krepe yöntemi yapılarak boya işlemi gerçekleşmektedir.

Krepe işleminin yoğunluğuna göre boya geçişinin belirginliği de değişebilmektedir. Krepe işleminin yoğunluğu aradaki geçişleri daha farklı ve doğallığı arttırmaktadır.

Ombre Saç Nedir? Modelleri Nelerdir?
Ombre Saç Nedir ? Modelleri Nelerdir ?

Ombre Neden Tercih Edilmelidir?

Boya işlemi bayanlar için radikal kararlardan biri olmaktadır. Boya işlemi aşaması öncesinden yüz tipi, boyutu ve saç durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir.

Yoğunluğu az olan saçların daha iyi görünüm açısından saç rengi seçimi işlemi detaylı aşamalardan geçmektedir. Saç rengi konusunda ciddi farklı renk tercihleri geri dönüşümünün zorlanılmasına sebep olunabilmektedir.

Saç renk tercihinde;

  • Hafif tonlama yapılarak
  • Ombre işlemi ile
  • Yüzün bölümünde tutam boyama işlemi ile
  • Doğal ışıltı görünümü için

Durumları doğrultusunda boya işlemi gerçekleşmektedir. Ombre işleminin en çok tercih edilmesi olarak ilk boya işlemi için daha doğal görünüm kazanılması ve boya işleminin yüze uygunluğu öncelik düşünülmektedir. Doğal ışıltı sayesinde farklı görünüm kazanılarak boyanın kullanılması kolaylık sağlanmaktadır.

Ombre Saç Model ve Seçenekleri

Ombre işleminin uygulanması öncesinde saçın sağlıklı ve doğal olunması önemlidir. Saçın doğal tonlama geçiş aşaması düşünülerek yapılan boyama tekniğinde isteğe göre farklı tonlama geçişleri de uygulanabilmektedir.

Boya işlemi sırasında kişinin istekleri ve model seçimi oldukça önemli olmaktadır. Saçların uç kısımlarına doğru yapılan işlem sırasında aralığı ve yoğunluğu isteğe göre değişebilmektedir.

Boya işleminde ombre renk konusunda;

  • Daha karamel tonlar
  • Açık ve iddalı tonlar
  • Mavi veya mor gibi farklı tonlar seçilerek işlem uygulanmaktadır.

Saçın uç kısımlarında ve daha yoğun şekilde oluşması tercihe göre oluşmaktadır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir